Newsletter Subscription

Search

Kako životinje čuvaju našu planetu?

Da li znaš da klimatske promjene i prirodne katastrofe koje nas pogađaju direktno proizlaze iz ljudskih aktivnosti? Međutim, dok mi ljudi često činimo stvari koje ugrožavaju našu planetu, mnoge životinje svakodnevno pomažu u očuvanju zdravlja svijeta u kojem živimo.

Životinje ti se možda čine samo kao simpatična ili strašna stvorenja koja žive svoj život i koja srijećemo u prirodi ili gledamo u dokumentarcima, ali one zapravo imaju važnu ulogu u očuvanju naše okoline.

Hajde da saznamo više o tome kako naši krzneni, perjasti ili perajasti prijatelji pomažu da naš svijet bude bolji i zeleniji!

Vrtlari afričkih šuma

Sigurno ti izgleda kao da slonovi samo lutaju šumom, jedu i igraju se, ali zapravo, svaki njihov korak ima ogroman uticaj na zdravlje naše planete. Njihova ishrana uključuje razne biljke, a biraju brzorastuće vrste drveća koje imaju visok sadržaj proteina u listovima.

Kada slonovi jedu ove biljke, pomažu spororastućim, dugovječnim stablima da se razvijaju i rastu jer im pružaju više prostora, svjetlosti i vode. Ova stabla skladište velike količine ugljen-dioksida, čime značajno doprinose smanjenju efekta staklene bašte. Osim toga, slonovi raspršuju sjeme ovih stabala svojim fekalijama, omogućavajući širenje šuma.

Njihovo veličanstvo – pčele!

Pčele nisu samo vrijedne proizvođačice meda, nego su mnogo više od toga! Ove male radilice svakodnevno prenose polen sa cvijeta na cvijet, čime oprašuju biljke. Oprašivanje je od ogromnog značaja za opstanak biljnog svijeta i neophodno je za većinu biljnih vrsta. Bez pčela i njihovog oprašivanja, život većine biljaka bio bi doveden u pitanje, a samim tim i opstanak cijele naše planete!

Nažalost, u mnogim djelovima svijeta populacija pčela je smanjena za čak 80%. Najveći krivac za to je čovjek, koji korišćenjem pesticida i uništavanjem njihovog staništa direktno utiče na klimatske promjene i doprinosi razvoju raznih bolesti.

Ako želiš da saznaš više o tome zašto su pčele tako važne i kako ih možemo zaštititi, obavezno pogledaj ovaj video.

Đubretari okeana

Sigurno nikad ne biste pomislili da kitovi imaju značajnu ulogu u očuvanju okeana, ali oni su zapravo ključni “đubretari” mora. Dok slonovi šire sjemena po šumama, kitovi u okeanima šire hranljive materije. To funkcioniše ovako, kitovi rone u duboke djelove okeana da bi se nahranili, a nakon toga izbacuju bogate otpadne materije na površinu.

Ove materije su pune nutrijenata koji pomažu malim algama, poznatim kao fitoplankton, da rastu i apsorbuju ugljen-dioksid iz vazduha. Na ovaj način, kitovi pomažu u smanjenju efekta staklene bašte i podržavaju zdravlje morskih ekosistema.

Kada smo već kod okeana, evo prilike da istražiš i manje poznate činjenice o njima!

Ugledajmo se na životinje!

Svi mi, bez obzira na to koliko mali ili veliki bili, imamo odgovornost prema planeti na kojoj živimo. Svakodnevne odluke i postupci, koliko god djelovali sitno, mogu imati dubok uticaj na našu okolinu.

Zato, kada stojiš pred odlukom koja može uticati negativno na prirodu – bilo da se radi o bacanju smeća, zagađivanju vazduha i mora ili nečemu sličnom – sjeti se kako mala promjena može donijeti velike koristi. Kao što kitovi svojim malim djelima pomažu očuvanju okeana, tako i nešto što ti uradiš ili svjesno odlučiš da ne uradiš može pomoći u očuvanju ovog predivnog svijeta.

Naša planeta nas treba – sada više nego ikada. Svi zajedno možemo stvarati bolje sjutra za nas i za sve buduće generacije. Budimo svjesni, odgovorni i budimo dio rješenja.

Podijeli sa prijateljima:

Povezani članci:

Budi u toku!

Prijavi se na newsletter i ne propusti novosti, obavještenja i zanimljivosti iz STEM svijeta. :)

Budi u toku!

Prijavi se na newsletter i ne propusti novosti, obavještenja i zanimljivosti iz STEM svijeta. :)

Obavještenje

Testiranje za Školu programiranja održaće se 5. oktobra, u 10 sati u salama 207 i 208. Učesnici će raditi inicijalni test koji će procijeniti njihovu sklonost ka algoritamskom razmišljanju.