Newsletter Subscription

Search

“Dijagonala” – pomoć svim osnovcima

Matematički list Dijagonala

Sjećamo li se svi one zbunjenosti iz osnovne škole kada nastavnik ili nastavnica počnu da predaju novu lekciju iz matematike, a mi na nju unaprijed gledamo kao da je bauk? 

E upravo zbog toga što smo se tako osjećali, grupa nastavnika i profesora matematike odlučila je da udruži snage i pokuša da razbije predrasude koje prate njihovu omiljenu nauku. Tako je Udruženje nastavnika matematike Crne Gore prošle  godine objavilo prvo izdanje matematičkog lista “Dijagonala” i time pružilo mogućnost učenicima osnovnih škola da, pored obaveznih udžbenika, imaju i dodatni materijal za vježbanje i učenje, te da kroz kratke lekcije i tematske cjeline sa matematikom budu na “ti”.

Kakva je “Dijagonala”?

Krajnje praktična, sažeta i napisana tako da je svi osnovci mogu razumjeti, “Dijagonala” privlači pažnju i zbog toga što je jedini matematički list namijenjen osnovcima u Crnoj Gori. Od 2018. godine dostupna je u knjižarama i školskim bibliotekama, a objavljuje se svakog tromjesečja sa cjelinama koje jasno odvajaju gradivo namijenjeno različitim uzrastima i pokriva školski program od VI do IX razreda.

Kako su programiranje i matematika usko povezani, tako je od prvog broja uvijek jedno poglavlje predviđeno za lekcije iz programiranja. Kratkim i jednostavnim objašnjenjima, profesori sa Prirodno-matematičkog fakulteta nastoje da te, kroz rješavanje interesantnih problema, uvedu u svijet programiranja. Ukoliko se sa pogramiranjem još uvijek nisi susreo, ovdje lako možeš naučiti osnovne pojmove i više se uputiti u ovu oblast.

Osim toga, svako izdanje ima odabrane zadatke koji su za nijansu teži od ostalih, ili one sa Olimpijade znanja, pa ukoliko razmišljaš o učešću u takmičenju iz matematike, na pravom si mjestu! Sjajna vijest je što ovdje možeš naći i rješenja sa objašnjenjima, tako da zabuna i nejasnoća neće biti. 🙂

Da tokom čitanja i rješavanja zadataka napraviš predah, tu su zanimljiva poglavlja o matematici. Tako možeš čitati o razvoju i istoriji matematike, ili o tome kako je recimo Gaus, ili neki drugi veliki matematičar, rješavao matematičke probleme kada je bio tvojih godina. Autori se takođe trude da isprate aktuelnosti poput PISA testiranja i pomognu ti da se što bolje pripremiš. Donosimo ti samo jednu od zanimljivih priča iz “Dijagonale”, kako bi se uvjerio koliko matematika može biti zabavna:

“Mnogi od vas sigurno su čuli za legendu o lijepoj Šeherezadi, persijskoj kraljici. Legenda glasi da je Šeherezada, kći kraljevog savjetnika, uspjela da svojim pričama, koje je pričala zaredom 1001 noć, zainteresuje i zabavi kralja i time spase svoj život i život mnogih djevojaka koje bi kralj oženio na jednu noć, a ujutru pogubio. Mudra djevojka se dobrovoljno javila da na jednu noć postane kraljeva žena. Poslije večere Šeherezada je zamolila kralja da se oprosti sa svojom sestrom. Sestra je, uz dogovor sa Šeherezadom, zatražila da joj se ispriča bajka, što je Šeherezada i uradila. Kralj je bio oduševljen i tražio je još priča. Tako je Šeherezada 1001 noć pričala kralju po nekoliko bajki. U međuvremenu, kralj je zavolio Šeherezadu i naredio da se zapiše svaka bajka i priča koju bi ispričala, kako je i nastala zbirka priča „Hiljadu i jedna noć“. Upravo zbog toga, broj 1001 dobio je naziv Šeherezadin broj. Ovaj broj je zanimljiv iz više razloga. Djeljiv je sa 3 uzastopna prosta broja: 7, 11 i 13. Tačnije, 1001 = 7 · 11 · 13. Zanimljivo je i to da se proizvod bilo kog trocifrenog broja i broja 1001 dobija tako što se taj trocifeni broj napiše dva puta. Na primjer, 127·1001=127127. 

Dokaz: 1001 · abc = 1000 · abc + abc = abc000 + abc = abcabc – slično važi i za proizvod dvocifrenog broja sa 101, četvorocifrenog sa 10001 itd.”

Kako i ti možeš biti dio Dijagonale?

Ukoliko imaš ideju, bilo da si nastavnik ili učenik, možeš se javiti na mejl [email protected] i predložiti redakciji svoj članak ili pak temu koja te interesuje i o kojoj bi volio da saznaš više. Ono što je sjajno kod ovog lista je i to što je interaktivan, pa u svakom broju postoji neki zadatak poput ovog koji slijedi, a učenici koji ga riješe biće posebno pohvaljeni u narednom broju i osvojiće besplatan primjerak istog!

Tako da, ukoliko želiš naredni besplatan primjerak, javi se na navedeni mejl, a mi ti dajemo malu pomoć: sva slova iz riječi UMAN, UMAN i NAUKA zamijeni sa po jednom cifrom tako da jednakost bude tačna!

Prije nego što počne naredna školska godina, već imamo četiri broja “Dijagonale” koja su dostupna i u online izdanju na našem sajtu u sekciji radni materijal, i to preko sledećih linkova: Dijagonala broj 1, Dijagonala broj 2, Dijagonala broj 3 i Dijagonala broj 4.

Pročitaj još: Šta su foldoskopi i kako uz njih biologija postaje omiljeni predmet?

Dijagonala je jedini matematički list namijenjen osnovcima u Crnoj Gori, pokrenut od strane Udruženja nastavnika matematike Crne Gore, sa kompanijom DoMEn kao jednim od prijatelja projekta. Dijagonala je samo jedan od projekata koje podržava kompanija DoMEn u cilju popularizacije prirodnih nauka među mlađom populacijom. Više o ostalim aktivnostima i projektima koje podržavamo možeš pročitati u našoj sekciji projekti.

 

Podijeli sa prijateljima:

Povezani članci:

Budi u toku!

Prijavi se na newsletter i ne propusti novosti, obavještenja i zanimljivosti iz STEM svijeta. :)

Budi u toku!

Prijavi se na newsletter i ne propusti novosti, obavještenja i zanimljivosti iz STEM svijeta. :)

Životinje svakodnevno čine nevjerovatne stvari za očuvanje našeg svijeta, od oprašivanja biljaka do smanjenja efekta staklene bašte. Saznaj kako njihovi mali, ali važni doprinosi pomažu planeti!

Obavještenje

Testiranje za Školu programiranja održaće se 5. oktobra, u 10 sati u salama 207 i 208. Učesnici će raditi inicijalni test koji će procijeniti njihovu sklonost ka algoritamskom razmišljanju.