Film se često pominje kao sedma umjetnost – u filmovima tražimo bijeg od stvarnosti i nerijetko su naš omiljen način opuštanja. Međutim, filmovi ne moraju biti i strogo zabava. Neki filmovi ti mogu pružiti podlogu za učenje, spasiti te od lektire koju možda ne shvataš na prvo čitanje, inspirisati te na dalje istraživanje ili ti čak dati ideju za neke kućne (nadamo se i bezbjedne) eksperimente! Ukoliko želiš saznati više o tome, u nastavku su predlozi filmova koje možeš pogledati ukoliko želiš naučiti zanimljive stvari iz svijeta nauke i tehnologije.
Crvotočine i relativnost vremena
Da li ikada razmišljaš kako je moguće putovati kroz crvotočinu ili kako vrijeme može da teče drugačije na različitim mjestima u svemiru? Crvotočina je termin koji iako teorijski (naučno) nije nemoguć, uglavnom srijećemo u naučno-fantastičnim filmovima. Jedan od takvih je i film Interstellar (2014) koji će ti se, ako je ovo nešto što te zanima, sigurno dopasti. Jedan od bitnih elemenata u ovom filmu jeste koncept crvotočine, hipotetičkog tunela koji povezuje dvije različite tačke u prostoru i vremenu, sa ciljem bržeg putovanja između njih.
Na primjer, na planeti blizu crne rupe, jedan sat proveden na površini jednak je sedam godina na Zemlji! Ovo se dešava zbog jake gravitacione sile crne rupe koja utiče na protok vremena. Ovaj efekat je dio teorije relativnosti koju je razvio Ajnštajn.
Vizuelni efekti u filmu “Interstellar” su zanimljivi i zbog svoje naučne tačnosti. Tim za specijalne efekte je sarađivao sa naučnicima kako bi osigurao da prikazi crnih rupa, crvotočina i svemirskih putovanja budu zasnovani na stvarnim teorijama. Zbog toga za ovaj film možemo reći da predstavlja prozor u svijet napredne nauke!
Uticaj Alana Turinga na tehnologiju
Da li znaš ko je Alan Turing? Naime, riječ je o jednom od najvažnijih naučnika 20. vijeka! Film The Imitation Game (2014) donosi priču o njegovom radu tokom Drugog svjetskog rata, kroz svijet računarskih nauka.
Naziv filma odnosi se na test koji je Turing predložio da bi se odgovorilo na pitanje “Mogu li mašine misliti?”. Ovaj test, poznat kao Turingov test, uključuje mašinu koja pokušava da oponaša ljudske odgovore dovoljno dobro da prevari čovjeka koji komunicira sa njom. Interesantna je činjenica da rad ovog naučnika predstavlja temelj za razvoj savremenih računara i vještačke inteligencije.
Takođe, njegove ideje o algoritmima i računarima dovele su do razvoja tehnologija koje danas koristimo svakodnevno, među kojima su i pametni telefoni. Upozorenje: Nakon odgledanog filma, možeš dobiti inspiraciju da promijeniš svijet i stvoriš svoj izum iz STEM oblasti!
Kako vibranijum mijenja svijet
Iako je svijet značajno napredovao u tehnološkom smislu, oduvijek mislimo da ona može biti još naprednija u budućnosti. Jedan od popularnih Marvelovih filmova o superherojima za koje sigurno znaš je Black Panther (2018) i prikazuje afričku zemlju Vakandu za koju bi se moglo reći da je kao iz budućnosti. U centru priče nalazi se vibranijum, fiktivni metal sa nevjerovatnim osobinama, koji omogućava Vakandi da razvije napredne tehnologije. Iako vibranijum ne postoji u stvarnosti, podsjeća nas na značaj istraživanja novih materijala u nauci.
Vakanda je prikazana kao zemlja koja je iskoristila vibranijum za razvoj napredne tehnologije, od letećih vozila do medicinskih izuma. Ove tehnologije takođe inspirišu mlade umove da istražuju oblasti kao što su inženjering, robotika i biomedicina.
Kako iskoristiti znanje iz različitih STEM oblasti da preživite na Marsu?
U filmu The Martian (2015), NASA astronaut slučajno ostaje sam na Marsu kada njegova posada misli da je preminuo tokom hitne evakuacije. Ovaj film je privlačan triler sa sjajnom glumačkom postavom i idealan je za osnovce i srednjoškolce koji su zainteresovani za svemirska putovanja, nauku, tehnologiju i, naravno, bitno je da vole malo i naučnu fantastiku.
Film naglašava važnost znanja iz STEM oblasti kroz borbu glavnog lika za preživljavanje na Marsu. Koristeći svoje vještine iz botanike, hemije i inženjeringa, on uspeva da uzgaja hranu, proizvodi vodu i komunicira sa Zemljom. Kroz ovu avanturu, možeš vidjeti kako se teorijska znanja pretvaraju u praktične vještine koje su od presudne važnosti za preživljavanje. STEM oblasti nude bezbroj mogućnosti za učenje, inovacije i avanturu, a ovaj film je savršen način da se inspirišeš za dalja istraživanja!
Doprinos afroameričkih žena istraživanju svemira
Ako te zanima film koji na uzbudljiv način prikazuje značaj STEM oblasti i slavi doprinos afroameričkih žena u istraživanju svemira, Hidden Figures (2016) je savršen izbor. Ova biografska drama prati istinitu priču tri matematičarke koje su radile u NASA-i. Film ističe njihov rad na proračunima koji su omogućili lansiranje astronauta Džona Glena u orbitu, kao i njihove lične borbe protiv rasne i rodne diskriminacije.
Glavne junakinje svojim radom doprinose ključnim proračunima za svemirske misije, postaju pionirke u programiranju ranih kompjutera. Ovaj film je važan i iz ugla njihove odlučnosti i hrabrosti u suočavanju sa društvenim nepravdama.
Započni i ti svoju STEM Avanturu
Bilo da te zanima svemir, računarstvo, napredna tehnologija ili ekološka održivost, ovi filmovi pružaju vrijedne lekcije i priče koje podstiču tvoju znatiželju i ljubav prema nauci. Prije nego što zaroniš u svijet filmskih naučnih avantura, preporučujemo ti da pročitaš i naš blog post o fascinantnim tehnološkim otkrićima koja su predvidjeli naučno-fantastični filmovi.
Takođe, ako si u potrazi za dodatnom inspiracijom, možeš pogledati i preporuke za podcastove iz STEM oblasti, koji ti mogu pružiti još dublji uvid u ove uzbudljive teme.
Sledeći put kada gledaš neki od ovih filmova, sjeti se koliko su nauka i tehnologija oblikovali naš svijet i koliko još toga možemo postići uz pravu inspiraciju i trud. Možda ćeš jednog dana i ti doprinijeti razvoju tehnologije koja će promijeniti svijet!