Dok još nije postojala DoMEn škola programiranja, prva aktivnost koju smo sproveli na ovom polju bila je Ljetnja škola programiranja u Kolašinu.
Nakon što smo vidjeli da za ovakvu aktivnost postoji veliko interesovanje, kao i da vrijednim mladim ljudima treba obezbijediti resurse da uče tokom cijele godine, ne samo ljetnjeg raspusta, odlučili smo da je potrebno da Ljetnja škola preraste u DoMEnovu školu programiranja koja će trajati tokom cijele školske godine. Ljetnja škola je tako postala svojevrsna kruna DoMEn škole programiranja i ima posebno mjesto u našem srcu. Baš zato, nakon završene Škole programiranja koja traje tokom cijele školske godine, dvadesetak najboljih polaznika ima priliku da unaprijedi svoje znanje iz programiranja u jeziku C++ na desetodnevnoj Ljetnjoj školi programiranja u Kolašinu.
Za ovu priliku, izazove i lekcije pripremaju sjajni predavači među kojima su: Dejan Todorović, Velibor Došljak, Luka Bulatović, Kosta Pavlović, Savo Tomović, Aleksandar Popović i Goran Šuković. U pauzama od programiranja, polaznici planinare, šetaju i otkrivaju nova mjesta i avanture koje nudi Kolašin. Kvalitetno druženje je neizostavno, jer zamisli priliku da deset dana budeš sa društvom iz različitih osnovnih i srednjih škola, a da pritom svi oni dijele ista interesovanja kao i ti?
Gdje su (ostali) polaznici Škole programiranja danas?
Veoma smo ponosni što smo imali priliku da u poslednjih 13 godina budemo svjedoci rastu i razvoju naših malih programera koji su, u velikom broju slučajeva, našu školu iskoristili kao odskočnu dasku za izgradnju veoma uspješnih karijera u ovoj oblasti.
Neki od njih, a koje nismo već pomenuli, su:
- Alija Dervić – suosnivač startapa BeeAnd.Me i ASIC inženjer u kompaniji USound GmbH;
- Ivana Ćorović Delić – softverski inženjer u kompaniji Alicorn, dobitnica Chevening stipendije i magistar računarskih nauka sa Univerziteta u Mančesteru;
- Matija Tapušković – student doktorskih studija u oblasti matematike na Univerzitetu Oksford;
- Jovan Jovančević – softverski inženjer u kompaniji Amazon;
- Ilija Radosavović – asistent na Imperial koledžu u Londonu;
- Andrej Karadžić – softverski inženjer u kompaniji Google;
Koji su to benefiti Škole programiranja?
Djeca stiču vještine algoritamskog razmišljanja, razumijevanje toka programa, izvršavanje programa, kao i sam rad računara. Programirati znači razmišljati. Kroz učenje principa programiranja podstiču se radoznalost, logika, kreativno razmišljanje, rješavanje problema, sistematsko i analitičko razmišljanje, kao i pravljenje sistema iz pojedinačnih dijelova. Najzad, ono najbitnije – znanja i vještine koje steknu u Školi programiranja biće im jednako korisna bilo da odluče da se bave programiranjem ili nečim drugim.
Osim toga, jako je bitno izdvojiti:
- Povećano interesovanje za računarske nauke i posebno za PMF
- Pokrenuta je lavina interesovanja za programerska takmičenja;
- Javnost prepoznaje ulogu programiranja i informatike kao sastavnog dijela elementarne pismenosti;
- PMF je vodeća snaga u oblasti proizvodnje softvera u Crnoj Gori.
Za sve one koji nisu u mogućnosti da budu dio DoMEn škole programiranja na Prirodno-matematičkom fakultetu, naše video lekcije stoje ti stalno na raspolaganju. Pripremi novu svesku, otvori YouTube kanal STEM edukacije i prati instrukcije – možda baš ti budeš naš budući polaznik Ljetnje škole programiranja ili šampion DoMEn kupa!