Newsletter Subscription

Search

Najčudnije stvari poslate u svemir

Naše dječije maštarije su vrlo raznovrsne, i sigurna sam da se u nekima nekad našlo i maštanje o putovanju u svemir. Taj daleki, misteriozni svijet planeta, galaksija i crnih rupa mnogima će ostati nedostižan, ali rijetki pojedinci koje nazivamo astronautima, imali su upravo tu privilegiju da ta maštanja i ostvare. Kakve su bile njihove avanture, o čemu su razmišljali, šta li su nosili sa sobom?

Odgovori na posljednje pitanje bi te mogli iznenaditi, a upravo ćeš to otkriti u ovom blogu. 

Baz Svjetlosni

Ovom  poznatom svemirskom rendžeru iz ‘Priče o igračkama’ putovanje u svemir samo u granicama animiranog filma nije bilo dovoljno. Baz Svjetlosni je svoje avanture prenio i na stvarni život, kada je 31. maja 2008. godine lansiran na Međunarodnu svemirsku stanicu, kao dio ‘STS-124’ misije.

Ova misija je bila dio kampanje za promociju ‘Priče o igračkama’, ali je pored toga imala i edukativnu svrhu. Dizni i NASA su zajedno razvili edukativni program ‘Igračke u svemiru’, koji je uključivao eksperimente sa Bazom Svjetlosnim i povezivanje tih eksperimenata sa osnovnim principima fizike.

Nakon završetka misije, Baz je sigurno vraćen na Zemlju. Njegova avantura je privukla pažnju javnosti kao odličan način da se popularna kultura poveže sa astronautikom. Ja bih rekla da su bili uspješni u svom poduhvatu, a ti?

Lego kockice

Lego i NASA već dugo sarađuju na projektima koji podstiču interesovanje djece i odraslih za STEM oblasti i istraživanje svemira. Međutim, jedan koji posebno privlači pažnju jeste upravo to da je set Lego kockica poslat u svemir!

2011. godine, astronauti na misiji STS-134 su u svemiru napravili repliku Međunarodne svemirske stanice, koja je trebalo da prikaže kako se Lego kockice ponašaju u prostoru bez gravitacije, u poređenju sa Zemljom. 

A da ne bude da su astronauti sa sobom nosili samo igračke, evo još jedne interesantne stvari koja je završila u svemiru. 

Ostaci dinosaurusa

Vjerovali ili ne, brojni ostaci dinosaurusa su tokom godina dospjeli u svemir. 

Prva osoba koja je u orbitu odnijela kosti dinosaurusa bio je specijalista za teret, Loren Ekton, 1985. godine. Bili su to ostaci bebe Maiasaura, dinosaurusa sa kljunom poput patke. 

A ako se pitaš zašto baš dinosaurusi, možda se odgovor krije u narednoj izjavi. Godine 2014, tokom prvog istraživačkog probnog leta NASA-ine letjelice Orion, lansirane su kosti Tiranosaurusa, pozajmljene iz Denverskog muzeja prirode i nauke u Koloradu, ”kao podsjetnik koliko je života Zemlja vidjela tokom svog postojanja.”

Svjetlosni mač Luka Skajvokera

Ako voliš ”Ratove zvijezda” – ovo je za tebe!

“Ratovi zvijezda” su jedna od najpoznatijih i najuticajnijih naučno-fantastičnih franšiza ikada, tako da je jedino bilo fer da se neki od rekvizita iz sage jednog dana nađe u svemiru. 

Jedan tim astronauta koji je 2007. isporučio Harmoni modul na Međunarodnu svemirsku stanicu uradio je upravo to. 

Lansiranje se poklopilo sa tridesetom godišnjicom objavljivanja ,,Nove nade’’ – prvog filma Ratovi zvijezda. Da bi obilježili godišnjicu, Svemirski centar Hjuston i Lukasfilm su sarađivali na tome da pošalju u svemir originalni rekvizit korišćen na snimanju sage. Tako je svjetlosni mač završio u svemiru, ali nažalost – bez Luka Skajvokera. 

Muzika za vanzemaljce

Kada su 1977. godine lansirane Vojadžer letjelice, sa sobom su nosile dvije ,,zlatne ploče’’ koje je trebalo da sadrže informacije o ljudskoj rasi, u slučaju da vanzemaljci ikada pronađu letjelice. 

Među informacijama na zapisima nalazila se zbirka digitalno kodiranih slika, zvukova životinja i pozdrava na 55 različitih jezika. Sadržali su takođe i različitu muziku, uključujući klasike kako sa Istoka, tako i Zapada. 

Iako još nije bilo riječi o tome da li je neki vanzemaljski život pronašao letjelice, možda će jednog dana biti u prilici da slušaju našu zemaljsku muziku. Ko zna, možda nam zbog toga budu malo više naklonjeni kad dođu na Zemlju!

Na kraju 

Nadam se da će te ovaj tekst inspirisati da dalje istražuješ i učiš. Razmisli, šta bi ti ponio/ponijela sa sobom kada bi se ukazala prilika?

Možda baš ti jednog dana budeš u timu koji će dodati još jednu neobičnu stvar na spisak i ostaviti trag u svemiru. 

Podijeli sa prijateljima:

Povezani članci:

Budi u toku!

Prijavi se na newsletter i ne propusti novosti, obavještenja i zanimljivosti iz STEM svijeta. :)

Budi u toku!

Prijavi se na newsletter i ne propusti novosti, obavještenja i zanimljivosti iz STEM svijeta. :)

Obavještenje

U ponedeljak, 17. juna 2024. godine, u 11:00 sati u Rektoratu Univerziteta Crne Gore, održaće se svečana dodjela priznanja najuspješnijim takmičarima Olimpijade znanja.