Finale drugog kruga takmičenja Spark.me startap avantura je sve bliže. Tri tima finalista dodatno razvijaju svoje ideje i užurbano pripremaju svoje nove prezentacije, a mi smo tu da svaki od timova pojedinačno predstavimo i bolje upoznamo njihove članove i članice.
Danas ti predstavljamo tim Flash, čije članice su Milena Plamenac, Milica Gazivoda i Nataša Popivoda.
Sa željom da kreiraju sistem za jednostavnije, sigurnije i brže plaćanje roba i usluga, kao i prenos sredstava, kreirale su uslugu čija se funkcionalnost implementira u sklopu mobilne aplikacije banke.
Kako to funkcioniše, te kako teku pripreme jedinog u potpunosti ženskog tima u finalu Spark.me startap avanture, pročitaj u nastavku.
- Šta vas je navelo da se prijavite na Spark.me Startap Avanturu?
Informaciju o organizaciji Spark.me startup avanture smo dobili u pravom trenutku, kada smo se nalazile u intenzivnoj fazi rada na razvoju naše ideje. Sa jedne strane, SSA je bio konkurs koji daje velike edukativne mogućnosti, neophodnu mentorsku i finansijsku pomoć, a za nas lično je predstavljao i verifikaciju da ideja na kojoj radimo ima potencijal. Imali smo osjećaj da je prijava dobar izbor, a prihvatanje od strane organizacionog tima i učešće na takmičenju su nam to i potvrdili.
- Kako ste došli na ideju o aplikaciji kao sistemu za jednostavnije, sigurnije i brže plaćanje roba i usluga, kao i prenos sredstava?
Naš profesionalni razvoj posljednjih 15-ak godina se odnosio na IT i bankarsku industriju, tako da je i razvoj rješenja iz oblasti fintech-a nekako bio logičan put. Brzi razvoj novih tehnologija neminovno utiče i na tradicionalni bankarski sektor. Potrebe korisnika u tom kontekstu su sve veće, a otvaranje i prilagođavanje banaka tim potrebama i dalje nedovoljno brzo. Cilj nam je bio osmisliti rješenje koje će taj proces pojednostaviti za banku, a sve na zadovoljstvo njenih klijenata. Pandemija Covid-19 i promjene koje je izazvala su jasno pokazali koliko je važno bezgotovinsko plaćanje, a svakodnevica u kojoj funkcionišemo potrebu za jednostavnim i brzim plaćanjem pomoću telefona od kojeg se ne odvajamo, a bez nošenja platne kartice i novčanika sa sobom.
- Kakav je osjećaj naći se u finalu drugog ciklusa SSA takmičenja?
SSA konkurs privlači sve veći broj jako dobrih timova i naći se u drugom krugu kao jedan od tri najbolja projekta je izvanredan osjećaj. Posebno nas raduje to da je naša vjera u to da radimo na dobrom projektu potvrđena od strane žirija. Kvalifikacija u finale predstavlja pokazatelj da smo na dobrom putu i motiviše da nastavimo dalje.
- Nakon ulaska u finale, uslijedilo je tri mjeseca rada na ideji i saradnja sa mentorima, kako vam protiče ovaj period?
Prethodna tri mjeseca su bila ispunjena intenzivnim radom na uobličavanju i razvoju ideje kroz saradnju sa mentorima, razvoju softverskog rješenja u skladu sa tim, kao i istraživanju tržišta i načinima najbolje prezentacije i pregovaranja sa bankama.
- Šta biste rekli da je za vas predstavljalo najveći izazov u dosadašnjem radu na razvoju ideje?
Bankarski sistem u Crnoj Gori je i dalje tradicionalan i kasni puno za razvijenim sistemima zapadnoevropskih banaka. Stoga je pravi izazov bio naći model koji je prihvatljiv i atraktivan za sve učesnike u procesu, kako za banku, tako i za njene klijente a istovremeno pristupačan za implementaciju. Izrada biznis plana i modela je vjerovatno najveći izazov u dosadašnjem procesu razvoja Flash-a.
- 14. mart je sve bliži, kako se pripremate za finale?
Nestrpljivo čekamo finale i konačnu ocjenu, vrijedno radimo na finalizaciji ideje i pri kraju smo sa izradom MVP-a. Upoznale smo se sa zakonskom procedurom i regulativom Centralne Banke Crne Gore. Ispitujemo i osluškujemo tržište, kako bi prepoznali koji je najbolji način za uspostavljanje saradnje sa bankama i početak funkcionisanja Flash-a. U tu svrhu, organizovale smo niz sastanaka sa finansijskim ekspertima koji bi u naše ime sproveli pregovore sa bankama i pomogli nam da zahvaljujući Flash-u sprovedemo malu finansijsku revoluciju u Crnoj Gori, od koje bi svi imali koristi.
Timu Flash zahvaljujemo na razgovoru i želimo puno sreće u razvoju i implementaciji njihove ideje.
Vidimo se 14. marta od 14h, za kada je zakazano finale drugog ciklusa Spark.me startap avanture!